Vítejte v době dřevěné. Dřevostavby přinášejí množství ekologických, estetických i praktických výhod. Od rychlosti výstavby až po unikátní propojení s přírodou. Podívejte se spolu s námi na to, proč je dřevo skvělým stavebním materiálem a jak se dřevostavby prosazují už i v Čechách. Připojte se k rostoucímu trendu dřevěné architektury a zjistěte, proč bude 21. století dobou dřevěnou.
Obsah:
- Každá doba má svůj primární materiál. 21. století staví ze dřeva
- 5 klíčových důvodů, proč zvolit dřevěnou stavbu
- Dřevo dobývá Evropu i Ameriku
- Pomalu, ale jistě: Doba dřevěná začíná i v Čechách
- Nejčastější typy dřevostaveb v Česku
- Dřevostavba jako moderní bydlení
- Od roubenek k rozhlednám i komerčním stavbám
- Podlehnete i vy kouzlu dřevostaveb?
Každá doba má svůj primární materiál. 21. století staví ze dřeva
20. století patřilo oceli a betonu. 21. začalo s neuvěřitelným rozvojem dřevostaveb, který umožnily především inovace na poli technologií dřevozpracování. Zájem o dřevo samozřejmě zapadá do celkového světového trendu používání ekologických a udržitelných materiálů. Dřevo roste. A Čechy mají dřeva dostatek, bohužel ale jeho většinu exportujeme do zahraničí.
Dřevostavba v Čechách, narozdíl od většiny jiných zemí, nemá ani přesnou definici. Dřevostavba je jakákoliv stavba s většinovým zastoupením dřeva. Podle vzhledu dřevostavbu často ani nepoznáte, protože jsou dřevěné nosné prvky schované pod klasickými fasádami omítnutých budov. Možná už ale občas v městech i na venkově narazíte na dřevostavby, které vás zaujmou svým dřevěným vzhledem. Dřevostavby mohou být nejen krásné, existuje hned několik důvodů, proč je stavění ze dřeva tak výhodné.
5 klíčových důvodů, proč zvolit dřevěnou stavbu
Dřevostavby nabízí nejen unikátní vzhled a spojení s přírodou, ale přinášejí i řadu výhod, díky kterým se stávají stále oblíbenější volbou ve stavebnictví:
- Rychlost stavby: Dřevostavbu postavíte dvakrát rychleji, než železobetonové či zděné konstrukce, což vám ušetří čas i náklady.
- Ekologičnost: Interiéry dřevostaveb nabízejí lepší kvalitu vzduchu a mohou snižovat stres a zvyšovat produktivitu. Je však nutné zohlednit způsoby těžby a zpracování dřeva, aby byly skutečně udržitelné.
- Požární bezpečnost: Díky moderním technologiím zpracování dřeva mají dřevěné panely mnohem větší odolnost než v minulosti.
- Autentičnost: Dřevo přináší do prostoru teplý a příjemný pocit, který jiné stavební materiály nedokážou napodobit.
- Nové možnosti: Dřevostavby se skvěle hodí i pro odlehlejší místa, kam nemá těžká technika šanci dojet.
“Moc mě těší, že už mají dřevostavby větší zastoupení ve výstavbě v ČR a že se kvalita detailu a zpracování čím dál víc přibližuje k projektům ve Skandinávii, Německu nebo Švýcarsku. A zároveň jsem rád, že i od nás stále víc klientů poptává návrhy a stavby ze dřeva.”
Jiří Müller, spoluzakladatel a hlavní architekt 2MAD
Dřevo dobylo Ameriku, Skandinávii a míří i do Čech
Dřevostavby se stávají ve světě stále populárnější. Dlouhodobě se trend dřevěných staveb zvyšuje například ve Skandinávii nebo v Severní Americe, kde dosahuje podíl dřevostaveb úrovně 65-70 %.
Mnoho evropských států také zavádí normy pro použití dřeva ve výstavbě, kde minimální podíl dřeva může činit až 80 % a 65 % u výškových budov. Ve Francii se například od 2022 vyžaduje 50% podíl dřeva u veřejných staveb, zatímco v Amsterdamu má od roku 2025 být 20% veškeré nové výstavby ze dřeva či jiného obnovitelného materiálu. Kromě toho se město Paříž zavázalo, že všechny nově vystavěné budovy vyšší než osm pater určené pro Letní olympijské hry 2024, budou dřevostavby.
V České republice se chystá v prvním pololetí 2024 významná legislativní úprava, ve které se zvažuje mnoho zajímavých aspektů, které by mohly podpořit vznik dřevostaveb v České republice. Jedná se hlavně o významné změny ve výstavbě dřevěných výškových budov, ale změny se mohou dotknout i běžných lidí v podobě levnějších hypoték či sníženého DPH pro dřevostavby. Brzy se dočkáme, jak to vše dopadne. Podrobně se o chystaných změnách můžete dočíst ve skvělém rozhovoru s Alešem Erberem v časopise DŘEVO & stavby.
“Myslím, že rok 2024 bude pro dřevostavby, a především ty výškové, zlomový. Ale nejen pro dřevostavby, i pro lesy a dřevo jako takové.”
Ing. Aleš Erber, lesní poradce, vědecký pracovník Fakulty lesnické a dřevařské ČZU v Praze, člen Výboru pro životní prostředí
Zdroj: časopis DŘEVO & stavby, č. 1/2024
Pomalu, ale jistě: Doba dřevěná začíná i v Čechách
I u nás se pomalu, ale jistě zvyšuje zájem o dřevostavby. Přestože neexistují přesné definice a regulace jako v jiných zemích, lidé si stále více uvědomují ekologické a stavební přínosy dřeva. Podle statistických údajů činí podíl dřevostaveb na výstavbě rodinných domů v ČR asi 14 %. V porovnání se světem jde stále zatím o velmi malé číslo. Avšak podíl dřevěných staveb se rok od roku zvyšuje.
Nejčastější typy dřevostaveb v Česku
V České republice podle Českého statistického úřadu dominuje ve výstavbě dřevostaveb lehký rámový skelet, který tvoří až 83 % všech realizovaných projektů. Dále následují tradiční sruby a roubenky s 8 % a stejně tak panely z masivního dřeva, které se stávají čím dál populárnějšími. V roce 2019 tvořily tyto panely pouhá 4 % všech dřevostaveb, ale jejich obliba rychle roste. Tato technologie dobývá svět, většina moderních dřevostaveb v zahraničí se staví právě z CLT panelů.
- Panely z masivního dřeva (CLT): Technologie CLT panelů umožňuje rychlou a pevnou konstrukci, což se využívá zejména u velkých a vysokých budov.
- Dřevostavby z lehkého skeletu: Tyto konstrukce patří mezi nejrozšířenější, obvykle jsou omítnuté či jinak dokončené, takže na první pohled nemusí být jako dřevostavby rozpoznatelné.
- Roubenky a sruby: Tradiční metoda využívající masivní dřevěné trámy, které mají kromě konstrukční funkce i úlohu izolační a také se podílí na vzhledu interiéru.
- Kombinace technologií: Například v našem novém projektu 4 Elements Living používáme masivní roubení v kombinaci s lehkým skeletem nenosných příček. Takovou stavbu tedy těžko do statistik ČSÚ zařadit.
Dřevostavba jako moderní bydlení
Dřevostavby se u nás tradičně spojují především s roubenkami a chatami. Nicméně, díky nejnovějším technologiím a inovativním přístupům překonávají moderní dřevostavby zaběhlé mýty o jejich krátké životnosti, použití pro nejlevnější modely staveb i obavy co se bude dít v případě požáru.
Moderní dřevostavby oplývají řadou výhod a představují ideální volbu pro ty, kteří touží po harmonii s přírodou. Propojení s přírodou inspirovalo i nás k vytvoření unikátního konceptu 4 Elements Living, který kombinuje tradiční české stavitelské umění s moderními požadavky a životním stylem. Podívejte se na naši nedávnou realizaci v Mníšku pod Brdy, kde jsme postavili moderní roubenku s charakteristickým zalomeným tvarem, zelenou střechou a úchvatným výhledem do okolní krajiny.
Od roubenek k rozhlednám i komerčním stavbám
Dřevěné stavby mohou mít mnoho podob. Určitě už jste si toho také všimli. Dřevěné rozhledny zasypávají naše kopce. Kochat se krásou české krajiny můžete z klasických rozhleden jako například z nejvýše položené dřevěné rozhledny Boubín na Šumavě, ale i z odvážných architektonických kousků, kterým například je Doubravka XIV na Černém Mostě od Martina Rajniše.
Dřevo se však v Česku začíná promítat i do velkých komerčních staveb. Například v soutěži na úpravu hlavního nádraží v Praze zvítězilo dánské Henning Larsen Architects studio se svým návrhem Šťastný Hlavák, kterému dominuje dřevěná střešní konstrukce propojující prostor Vrchlického sadů, novou odbavovací halu a plánovanou tramvajovou zastávku. I když je tento návrh hodně kontroverzní, je fakt, že přispívá a jde příkladem pro použití dřeva i ve větších komerčních stavbách. Tak to chápe i 1. náměstek primátora hl. města pro dopravu Zdeněk Hřib, kterého citujeme z tiskové zprávy:
“Ekologický aspekt tohoto klíčového uzlu hromadné dopravy podtrhne také fakt, že základem celé proměny Hlavního nádraží bude jedna z největších dřevěných konstrukcí v České republice.“
Náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast dopravy, Zdeněk Hřib
Zdroj: Tisková zpráva Nový hlavák
Podlehnete i vy kouzlu dřevostaveb?
Uvažujete o stavbě domu nebo komerčního objektu s dominantním dřevěným prvkem? Toužíte po moderní či tradiční roubence? Máte sen o nevšední dřevěné stavbě? My jsme na dobu dřevěnou připraveni. Kromě architektů se zkušenostmi s návrhy dřevostaveb máme i vlastní pilu Senes a stavební realizační tým 2MAD Building. O vaše sny se tedy můžeme postarat od začátku do konce. Nebo můžeme vstoupit do vašeho projektu v jakékoliv fázi. Stačí nám napsat a domluvíme si schůzku.