Přemýšlíte nad změnou interiéru, aby se vám doma lépe fungovalo a cítili jste se tam skvěle? Pomůže vám k tomu bytový architekt nebo bytový designér? Je to jen o vzhledu nebo je za tvorbou ideálního domova mnohem víc? Pojďte se na to s námi podívat, ať pro sebe získáte maximum a neomezíte si špatnou volbou možnosti hned na začátku.
Kdo je to bytový architekt?
Z odborného hlediska profese označovaná jako „bytový architekt“ vlastně neexistuje. Nejblíže jsou mu architekt a interiérový designér, přičemž obě dvě profese se od sebe svým záběrem liší. Kdo to je architekt a jak vám může pomoci, jsme již psali v předchozím článku. Ve zkratce: architekt zjistí vaše potřeby a podle nich navrhne řešení novostavby, chaty, rekonstrukce, celého domu nebo interiéru. Jeho doménou je práce s prostorem od celku po detail. I kdybyste měli představu jen menšího zásahu v interiéru bytu, můžete ocenit architektovy komplexní znalosti kolem staveb. Ostatně i bytová jednotka je součástí většího stavebního celku a funguje podle určitých zákonitostí, které vám profík pomůže využít ve váš prospěch.
Architekt vám pomůže zlepšit fungování celého prostoru, zvolit vhodné kombinace materiálů a vybrat konkrétní zařizovací předměty tak, aby váš byt působil jako jeden celek a cítili jste se v něm dobře.
Čím se liší interiérový designér od „bytového“ architekta?
Interiérový designér se na rozdíl od architekta zabývá pouze výběrem a uspořádáním vnitřního vybavení budov. Je nucený se proto řídit stávajícími konstrukcemi, do kterých nezasahuje např. ani umístěním dveří či oken. Interiérový designér jen vizuálně vylepšuje (dekoruje) prostor mezi nimi. Stejně jako architekt vám může pomoci s výběrem a sladěním nábytku, zařizovacích předmětů a doplňků, které pro vás hledá mezi dostupnými výrobky nebo navrhne atypický prvek na míru. Na víc ale obvykle jeho schopnosti nestačí.
Změna prostoru versus jeho dekorace
Ačkoliv se mnohdy může zdát, že ke spokojenosti se stávajícím bydlením stačí jen jiná barevná kombinace nebo nový nábytek, nemusí to tak být. Často až náhled „bytového“ architekta ukáže, že by vašim potřebám více prospěla úprava dispozice. Můžete tím získat větší hlavní obytné prostory, místo pro práci z domova, pokoj navíc nebo třeba vlastní saunu. Taková řešení zpravidla vyžadují menší zásahy do stavebních konstrukcí, nejčastěji bourání, výstavby příček, změny polohy dveřních otvorů a úpravy rozvodů vody, elektřiny nebo plynu. Může to vypadat složitě, ale pokud jste na rekonstrukci připraveni, investovaná energie, čas i peníze se vám vrátí. A právě s tím vším vám pomůže dobrý architekt.
Chtějte znát všechny možnosti
Výběr profesionála tedy záleží hlavně na vašich potřebách a očekáváních. Dejte ale pozor, abyste si hned na začátku svou volbou sami neomezili možnosti. Při výběru té nejlepší varianty úpravy bytu či interiéru je totiž potřeba znát veškeré možnosti. Třeba máte představu, ale „bytový“ architekt dokáže přinést náhled i na základě znalostí soudobých postupů, vlastností materiálů a moderních technologií. Má spoustu možností, jak vám výslednou podobu ukáže – od ručních skic po 3D výstupy a vizualizace.
Vizualizace vzorového bytu Grafická 14
Díky tomu můžete nakonec zjistit, že nový architektonický návrh je právě tím, po čem jste toužili. Naše zkušenosti ukazují, že většina lidí se vlastně nikdy nedozví, co všechno je s jejich bytem či bydlením možné. Jak to chcete mít vy?
Díky „bytovému“ architektovi můžete rekonstrukcí získat mnohem víc než jste si dokázali představit – v případě tohoto podkrovního bytu to byla sauna, velkorysý hlavní obytný prostor i prostorná terasa.
Od myčky ke kompletní rekonstrukci bytu
Jeden příklad za všechny je i nedávná rekonstrukce panelového bytu, na jejímž začátku byl požadavek navrhnout novou kuchyň s myčkou. Nejdříve jsme během konzultací zjistili preference a životní styl mladého páru. Po návštěvě bytu jsme podle zadání klientů navrhli několik variant a přidali jednu za nás. Ta byla přesně na míru jim i místu, ale časovou náročností a financemi přesahovala původní zadání. I když to znamenalo oddálení termínu realizace a snížení komfortu bydlení během stavby, klienti neváhali a rozhodli se pro náš návrh – pro kompletní rekonstrukci bytu.
„Šli bychom do toho znova. Neměli jsme žádné zkušenosti se stavebním procesem, takže nás to hodně naučilo. Nebylo to snadné, ale stálo to za to.“ Lenka + Martin
—
Zjistili jste, že k úpravám potřebujete „bytového“ architekta nebo jen máte chuť rozšířit své představy a sny pohledem odborníka? Kontaktujte nás, rádi vás poznáme.