Dobrý architekt vám navrhne dobrý byt i dům. Skvělý architekt ale vytvoří váš domov. Jeho cílem totiž je, abyste se ve svém prostoru cítili skvěle, aby vás inspiroval a pomáhal vám žít život podle vašich představ. Architekt, jak ho chápeme u nás v architektonickém studiu 2MAD, je mimo jiné i kouč v oblasti bydlení – hodně se ptá a pomáhá vám hledat to pravé řešení. Více o jeho rolích i o tom, kde všude vám ušetří čas, peníze a starosti, si můžete přečíst v tomto článku.
Architekt zhmotní vaše sny
Architekt není jen někdo, kdo vám navrhne hezký dům, jak by se mohlo zdát z popisu architekta na Wikipedii. Podpoří vás během celého procesu od výběru pozemku nebo nemovitosti přes jednání s projektanty, úředníky a dodavateli až po dozor na stavbě. Má více rolí, přičemž první z nich je kouč. Není to žádný trenér, motivátor ani sebestředný umělec. V této roli je jeho cílem, aby výsledek vypadal nejen dobře, ale aby i skvěle fungoval a odpovídal vašemu životnímu stylu a možnostem. Ať už tedy budete řešit návrh bytu nebo rodinného domu, bude se vás nejdřív hodně ptát. Bude zjišťovat podrobnosti o vašem životě i o ideálním bydlení bez ohledu na všechny limity a přesvědčení, které máte. Jen díky tomu se může ukázat, jestli jste se některými z nich nesvázali úplně zbytečně. Výsledný návrh pak bude mnohem víc odpovídat vašim snům, přáním a tomu, jak chcete žít. Aby to tak ale fungovalo, je potřeba nezanedbat volbu toho správného architekta.
Čím dřív si s architektem promluvíte, tím lépe. Právě na začátku celého procesu máte největší šanci ovlivnit kvalitu novostavby i rekonstrukce. V průběhu stavby už některé změny nejde provést a je nutné přistoupit na řadu kompromisů. Místo drobného navýšení ceny za ideální návrh od architekta pak zaplatíte mnohem víc za často neuspokojivý kompromis. Přijít si popovídat s architektem o vašem záměru je ale přínosné kdykoli. Nepotřebujete k tomu mít ani konkrétní pozemek či nemovitost, protože už to je svým způsobem omezení.
Pomůže vám s výběrem pozemku nebo nemovitosti
Výběr pozemku je skoro stejně důležitý jako to, co na něm postavíte. Architekt v roli poradce vám může ušetřit spoustu trápení, protože vidí to, co oči laika ani nepostřehnou. Zdánlivá maličkost může v závěru znamenat závažný problém. Setkali jsme se například s případy, kdy na řešení komplikovaných parametrů pozemku padla velká část rozpočtu a na stavbu samotnou klientovi nezbylo tolik, kolik si původně představoval. Spolupráce s architektem není v této fázi úplně běžná, ale zpětně ji zhodnotíte jako klíčovou pro naplnění vašich představ o tom, jak má výsledek vypadat. Proto se vyplatí tuto fázi neuspěchat.
Nemile vás mohou překvapit stavební předpisy v daném místě, kterými se prodávající chytře nepochlubí, ale které vám nakonec nedovolí realizovat stavbu tak, jak chcete. Překazit plány vám může omezení výšky, daná plocha pro umístění domu, zákazy, předepsané sklony střech, zastavěnost, vedení a kapacita existujících sítí, věcná břemena, budoucí stavební záměry v okolí a mnoho dalších parametrů. Podobné problémy mohou nastat i při špatné volbě nemovitosti k rekonstrukci. Tam se vám navíc bude hodit i statik pro posouzení reálného stavu konstrukcí.
Architekt zreviduje vaše zadání
Často se stává, že klienti přijdou za architektem už s hotovým zadáním. Není to tak, že by architekt věděl lépe, co je pro vás nejlepší, ale položí vám otázky, na které se sami sebe nezeptáte. Díky tomu vám může rozšířit perspektivu toho, co je možné, a vy pak rádi přehodnotíte původní zadání.
Zadání může tvořit text, skica i fotky zachycující to, co chcete – členění prostoru, materiály, hmoty, tvary, barvy, detaily, atmosféru, vzhled jednotlivých místností a domu i konkrétní zařizovací prvky. V tuto chvíli se ptáme na počet místností, jejich propojení, preferované technologie a konstrukční systém, celkovou cenu i způsob financování. Rozhodně platí, že čím jasnější zadání, tím jednodušší a rychlejší je cesta k cíli.
Příkladem je rekonstrukce bytu, který prošel výraznou změnou dispozice. Úpravy vyplynuly z jednoduchého přání klientů mít novou kuchyň, do které se vejde myčka. Z povídání nad daným požadavkem jsme odhalili, že klienti rádi hostí návštěvy a tráví s nimi čas u jídla a vaření. K tomu ale původní obytný prostor nebyl ideální, protože byl rozdělený na úzkou kuchyň, jídelní stůl ve výklenku a obývák schovaný za rohem. Navrhli jsme proto kompletní rekonstrukci, která tyto klíčové prostory propojila, a klienti byli nadšení. Taková změna prostoru je samotné ani nenapadla, ale byla přesně na míru tomu, co potřebovali nejvíc.
Vytvoří architektonickou studii
Jakmile je dané zadání, architekt může začít navrhovat. Architektonická studie je základem kvalitní realizace. Architekt bude postupovat od celku k detailu, nejprve s vámi zkonzultuje hmotové řešení, umístění objektu na pozemek a základní funkční schéma. Následně vznikají dispozice odpovídající přesně tomu, jak chcete dům používat. Na základě hmotového řešení a půdorysu se tvoří fasády a celkový vzhled domu. Postupuje se vždy od celku k detailu, ale i zpět, od detailu k celku, aby vše sedělo. V případě rekonstrukce domu či bytu je součástí práce rozvaha bouracích prací. Nakonec architekt specifikuje základní materiálové a technické řešení. Předmětem studie není do detailu popisovat technologie a konstrukční materiály, v tuto chvíli stačí, abyste měli jasné, z čeho dům bude a jaké technologie chcete využívat.
Kvalitní architektonická studie je výsledkem kreativní i analytické práce architekta, která vždycky stojí na reálných základech a vašich požadavcích.
Zajistí projektovou dokumentaci a povolení stavby
S architektonickou studií práce architekta nekončí. Vzhled objektu zachycený na vizualizacích, schematických půdorysech a pohledech je potřeba zpřesnit v návaznosti na vybrané konstrukční materiály a technologie. V roli koordinátora a vyjednavače architekt spolupracuje s projektanty a dalšími odborníky, kteří zpracují technickou dokumentaci pro stavební povolení i k samotnému provedení stavby a vyřídí za vás na úřadech vše potřebné. Pokud je nutné zapracovat změny, dohlíží na to, aby neutrpěl vzhled ani funkce. Vše s vámi stále konzultuje, takže máte přehled a rozumíte tomu, co se děje.
Architekt hlídá soulad realizace s návrhem
Na stavbě architekt funguje jako autorský dozor. Oproti stavebnímu dozoru, který hlídá kvalitu provedených prací, architekt dohlíží na to, jestli je vše provedené podle návrhu. Pokud ne, vyžaduje opravy, změny nebo hledá nová řešení, která pak s vámi konzultuje. Se stavební firmou se nemusíte dohadovat vy, což vám ušetří hodně nervů, času i peněz.
Pomůže vám se změnami v budoucnu
Role kouče není u architekta podstatná jen na začátku, ale i po samotné realizaci projektu. Skvělý architekt zná způsob vašeho fungování a potřeby vás i vaší rodiny. Ví, co vás v nejbližších letech čeká, a váš dům či byt na tyto úpravy už při vytváření návrhu připraví. Až na ně přijde vhodná doba, stačí pár schůzek, jednoduché stavební práce a máte vyřešeno – třeba dětský pokoj navíc, zázemí pro prarodiče, domácí wellness nebo oddělený prostor na pronájem. Změny nemusí být problém, pokud na ně nejste sami. Podobně jednoduše vám pomůže i s vašimi dalšími nemovitostmi či stavebními záměry, protože jste si úvodní poznávací fází už dávno prošli.
Architekt je váš kouč, partner, koordinátor, dozor i vyjednavač
Úkolem architekta tak, jak ho vnímáme v 2MAD, není jen navrhování. Je vaším partnerem, na kterého se můžete obrátit s jakýmkoli dotazem nebo požadavkem od první myšlenky po realizaci a úpravy v budoucnu. Aby dokázal splnit vaše představy, je postupně v roli kouče, poradce, koordinátora, vyjednavače a dozoru na stavbě. Pokud pro sebe najdete toho správného, stačí vám jeden odborník, který za vás vyřeší vše. Nebudete tak muset neustále opakovat mnoha dalším lidem své potřeby nebo se dohadovat o věcech, kterým nerozumíte. A ušetřený čas můžete věnovat sobě nebo rodině.
Libí se vám náš přístup? Ozvěte se nám.