Rekonstrukce roubenky může jít hladce, ale může se stát i noční můrou. Rozhoduje o tom i vaše očekávání a jak vnímáte stav vaší roubenky, než se do rekonstrukce pustíte. Je lepší vědět na začátku, na čem jste a co rekonstrukce obnáší, než to zjišťovat postupně a v horším případě navyšovat náklady na rekonstrukci o statisíce. Přečtěte si, co všechno byste o stavu roubenky měli vědět a jak vám můžeme s rekonstrukcí poradit, či ji za vás rovnou zařídit.
Roubenky svou historii nezapřou
Roubené stavby svého času patřily na venkově k poměrně rozšířeným stavbám. Setkat jste se s nimi mohli zejména ve výše položených oblastech. A to především z důvodu, že se jednalo o chudší části naší země. Roubenka se dříve považovala spíše za podřadnou a majitelé se o ni moc nestarali. To, co dnes obdivujeme, se schovávalo. Obvodové stěny s dřevěným roubením lidé mnohdy zakrývali vším, co se jim dostalo pod ruku. Dřevo pak nemohlo dýchat a začalo podléhat dřevokazným nákazám.
Další zajímavostí je, že roubenky se nestavěly na základech, takže pod dřevěnými podlahami často najdete jen hlínu. Hydroizolaci byste hledali ve většině případů marně. A když se z roubenek postupem času staly jen rekreační objekty, mělo to často až fatální následky. Protože pravidelné vytápění eliminovalo spodní vlhkost a s ní spojené plísně a houbové nákazy. Stav jednotlivých starých roubených staveb se může značně lišit, proto než se pustíte do rekonstrukce, poraďte se s odborníky.
Malebné roubenky se dnes těší značné oblibě. V Česku i na Slovensku jich najdete mnoho.
Nejdříve si nechte posoudit stav vaší roubené stavby
Kdy ještě stačí rekonstrukce a kdy už začít nanovo? Nejdříve si nechte váš objekt odborně posoudit. Expert dokáže vyhodnotit míru poškození konstrukce, kterou laik nemusí vidět. Někdy se totiž stává, že trámy na povrchu vypadají zachovale, ale uvnitř se mohou rozpadat. U staré roubené stavby existuje velké riziko, že byla napadena plísní či houbou, proto se vždy doporučuje udělat mykologický průzkum. Odborník vám bude schopen vyčíslit, zda se rekonstrukce roubenky ještě vyplatí a případně navrhnout možná řešení sanace. Při rozsáhlém poškození se mohou finanční náklady vyšplhat do takových částek, že už vám vyjde lépe nechat si postavit novou.
Pokud se rozhodnete pro stavbu moderní roubenky, vůbec to nemusí znamenat, že se vzdáte svých romantických představ o roubené stavbě. Prostor ale může být členěný přesně podle vašich představ, budete mít více světla vevnitř díky moderním postupům stavění a také mnohem nižší energetické náklady na provoz. Podívejte se třeba na náš nový koncept moderních dřevostaveb 4 elementů, třeba vás to inspiruje.
Jaké jsou způsoby rekonstrukce roubenky?
Jaký je další scénář? Záleží, jak rozsáhlou přestavbu budete dělat. Rekonstrukce roubenky může být kompletní, kdy se jednotlivé části rozeberou, opraví nebo vymění a znovu poskládají. Druhou možností je částečná rekonstrukce, kdy se stavba podepře a vyměňují se jen poškozené části. Někdy totiž stačí vyměnit jen spodní část konstrukce, zejména prahové trámy, které nejčastěji trpí na hnilobu. Důležitou součástí rekonstrukce je úklid celého prostoru a odstranění všech infikovaných kusů dřeva, aby nedošlo k přenosu dřevokazných hub nebo plísní do nového roubení. Další možností je zachování stávající roubenky a přístavba dle potřeb a požadavků.
Jiný kraj, jiný trám. Každá roubenka má různě silné trámy. Nové roubení se vyrábí na míru konkrétní stavbě. Při výrobě si v dnešní době můžete vybrat z různých technologií. Výhodou výroby roubenky na CNC centru je možnost vyřezání hranolů s perem a drážkou tak, že do sebe jednotlivé díly stavby zapadají i bez nutnosti vyplňování spár.
Pustit se do rekonstrukce roubenky na vlastní pěst?
Při rekonstrukci svépomocí se vystavujete mnoha rizikům. Nemusíte správně odhadnout stav jednotlivých částí vaší stavby. Pokud nevyměníte veškeré napadené dřevo, může se stát, že oprava roubenky bude zase brzy potřeba a jedná se tak o zbytečně vynaložený čas a peníze. Také veškeré trámy musí být přesně opracované, aby na sebe správně doléhaly. Při nedodržení správného technologického postupu vám hrozí, že roubenka vydrží jen několik let. A chybějící hydroizolaci nevyřeší jen zalití podlahy betonem.
Při rekonstrukci roubenky si raději nechte poradit od odborníků.
Pokud si pro rekonstrukci své roubenky vyberete nás, architektonické studio 2MAD, vybíráte si také mnohaleté zkušenosti, jistotu kvalitního materiálu a inovativní technologie pro výsledek, který vydrží další řadu let. Váš projekt dokážeme také posoudit a pomoci vám s rozhodnutím, zda do rekonstrukce jít nebo raději začít odznova. Budeme s vámi od začátku až do konce. Při výrobě používáme nejmodernější technologie a postupy. Umíme vyrobit i nízkoenergetickou dřevostavbu, která bude splňovat i vaše vysoké nároky.
Ozvěte se nám s vaším projektem, najdeme pro vás to správné řešení.